علوم آزمایشگاهی | Lab sciences

علوم آزمایشگاهی ، مطالب آزمایشگاهی ، معرفی تکنیک ها و روشهای آزمایشگاهی برای شناسایی بیماری هاو ...

دوستان عزیز آزمایشگاهی سلام و وقت بخیر. بازهم نوروز و باز هم روز جدید و بازهم بهار طبیعت. امیدوارم بهار طبیعت با بهار دلاتون همراه باشه. درسته تو این دو ساله تو وبلاگ من کم کار بودم ولی دوستان عزیز زحمت به روز رسانی وبلاگ را می کشیدن و ازشون تشکر می کنم. براتون تو سال جدید یه دنیا ارامش و اسایش و محبت و شادی ارزو دارم.

سال و مال و فال و حال و اصل و نسل و بخت و تخت

 بادت اندر شهریاری برقرار و بر دوام

 سال خرم، فال نیکو، مال وافر، حال خوش،

اصل ثابت، نسل باقی، تخت عالی، بخت رام

+ نوشته شده در  یکشنبه 1392/12/25ساعت 21:10  توسط امیر  | 

سلام دوستان. یادمه سالای گذشته در مورد دانشگاه ها مطلب پست می کردیم و با توصیه دوستان بران شدیم این سلسله مطالب را با معرفی دانشگاه تربیت مدرس و دانشکده علوم پزشکیش دنبال کنیم. این دانشکده تنها دانشکده ای هست که زیر نظر وزارت علوم کار می کنه ولی زیر نظر وزارت بهداشت هست!!!!! درسته گیج کننده هست یعنی اصلا مشخص نیست که صاحب اصلی این دانشکده کی هست درسته امکانات فیزیکش مال وزارت علوم است ولی شرایط اموزشی و واحد هاشو و صندوق رفاه و ... زیر نظر وزارت بهداشت هستش. به اون دلیل همیشه بین این دو وزارت کشکمش وجود دارد و در این میان هم همیشه طبق سابق دانشجو اسیب می بیند. برای ادامه تحصیل در این دانشگاه(علوم پزشکیشو می گم) که بهش می گن درالتاج!! (بعد انقلاب ساخته شده) باید از ازمون وزارت بهداشت که خرداد ماه برگزار میشه اقدام کنید. این دانشگاه تنها دانشگاه جامع تحصیلات تکمیلی هست یعنی فقط دکترا و ارشد هستند. دانشکده علوم پزشکیش همان طور که گفتیم معلق هست و وزارت علوم و بهداشت هم هیچ کدوم کوتاه نمیان علتش هم چند چیز هست: اول اینکه بچه های علوم پزشکی این دانشگاه از ازمون وزارت بهداشت وارد این دانشگاه میشن این واسه بهداشت یکم سخته که چرا رتبه های خوب معمولا میرن این دانشگاه. لازم به ذکر هست که برخی از گروه ها اینجوری هست و برخی ها نه. دانشگاه علوم پزشکی تربیت مدرس قبلا بیشتر روی تربیت اساتید تاکید داشت ولی هر چند الان هم چنین خط مشی دارد ولی برای رشته هاب علوم پزشکی کمتر شده چون واقعا جواب نمیده. این دانشکده الان بیشتر روی خط پژوهشی و مولکولی هست و زیاد با بالین کاری ندارد ولی از یک سال پیش به خاطر کنایه هایی که وزارت بهداشت می زد بالاخره بالین و کار عملی هم وارد شد و الان در هر دو زمینه دانشجویان فعالیت دارند هر چند خود دانشگاه بیمارستان ندارد ولی مراکز فعالی در تمام تهران زیر نظر اساتید این دانشگاه کار می کنند و اینا فرصتی شده برای بهره مندی دانشجویان. ازمون دکترای بهداشت یا تربیت مدرس تفاوت داره و در بهداشت 30 به 70 و در تربیت مدرس برعکس است. یعنی استاد دستش باز هست و میتونه راحت واسه دکترا دانشجویان خودشو انتخاب کنه و عملا هم همین طور می شود و خیلی خیلی به ندرت دانشجویان دیگر دانشگاه ها می تونن وارد دکترای این دانشگاه شون که شاید به همین اختلافای برگرده که اول گفتم. در کل: خط این یونی پژوهش محور و تئوریک و مولکولی است به همین دلیل دانشجویان در این زمینه از دانشجویان دیگر یک سروگردن بالاتر هستند ولی در زمینه بالینی و ازمایشگاهی نه به ویزه دانشجویانی که از زمینه ازمایشگاهی وارد نشده اند. خلاصه: خوبی و بدی این دانشگاه اینه

خوبی:تئوری و بحث مولکولی خیلی خوب، اساتید بسیار توانا و اکثرا جز هئیت بورد هستن و این خودش کلی کمک هست!، وجود دکترا و ارشد به صورت همزان در اکثر رشته ها، داشتن وقت ازاد زیاد برای کارهای جنبی، وجود شانس خیلی زیاد برای قبولی در ازمون خود دانشگاه، کم بودن تعدا دانشجویان و از همه مهمتر جامع و تکمیلی بودن دانشگاه

بدی: مهمترین بدیش نبودن امکانات رفاهی و اسایشی در حد دانشگاه های علوم پزشکی، ندادن پول واسه پایان نامه یعنی تنها 800 تومن میدن، صندوق رفاه پزشکی تقریبا هیچ کمکی به دانشجویان علوم پزشکی نمیکنه. یعنی از نظر رفاهی و اسایشی و نبودن بیمارستان شاید اذیت بشین+ نوشته شده در  پنجشنبه 1392/11/10ساعت 14:43  توسط امیر  | 

سلام دوستان، وقتتون بخیر

با توجه به پیگیری های دوستان و علاقه ای که رادیو سلامت در زمینه آزمایشگاه و رشته علوم آزمایشگاهی نشان داده است بخش مفید ازمایشگاه در برنامه "سپهر دانش" رادیو سلامت گنجانیده شده است که هر شب ساعت 22:15 از رادیو سلامت پخش می شود. با تماسی که مسئولین برنامه با دکتر وجگانی، رئیس جامعه علمی آزمایشگاهیان صورت دادند ایشون اعلام همکاری کردند و نظر ایشون این بود که برای بهتر شدن برنامه باید از نظر مخاطبین برنامه بهره جست. همان طور که دوستان مطلع هستند برای رسیدن به هدف، حضور دسته جمعی و اعلام نظر همه دوستان علوم، همیشه نتیجه بهتری می دهد. برای بهتر شدن آیتم آزمایشگاه و همچنین استفاده از تمام ظرفیت های برنامه بر ان شدیم تا پستی را در وبلاگ با شما به اشتراک بگذاریم و از شما در این مورد سوال کنیم که برای بهتر شدن این ایتم برنامه چه پیشنهادی دارین؟ دوستان زحمت کشیدن و تمامی نظرات را جمع اوری می کنند و در اولین فرصت به رادیو و همچنین جناب دکتر وجگانی اطلاع می دهند. امیدوارم این کار قدمی کوچک، در رسیدن به اهداف بلند جامعه علوم ازمایشگاهی باشد.

موفق باشین 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 1392/07/25ساعت 11:7  توسط امیر  | 

علوم ازمایشگاهی

 

 

علوم ازمایشگاهی - www.lab-sciences.blogfa.com

  با ادامه عکس ها همراه ما باشین... تصاویر گردآوری شده از اینترنت هستند.


برچسب‌ها: علوم آزمایشگاهی, عکس علوم آزمایشگاهی, عکس خلاقانه ازمایشگاه, عکس جالب علوم آزمایشگاهی
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه 1392/06/25ساعت 14:18  توسط امیر  | 

امروز در بین مجالات خونشناسی اروپا به اسم دانشمندی برخوردم که گفتم در وبلاگ معرفی کنیم شاید برای شما هم جالب باشد. این پزشک در سال 1631 در لندن متولد شد. ایشون اولین کسی بودن که خونو در سال 1665 از یک گوسفند به یک انسان تزریق کردند و قبل این زمان هیچ کسی در این زمینه اطلاعاتی نداشت. در ضمن  اولین کسی بودند که به اختلاف رنگ سیاه رگ و سرخرگ پی بردند. در عکس آرشیوی زیر شما نحوه انتقال خون را می بیند.  

 


برچسب‌ها: اولین انتقال خون, Richard Lower, انتقال خون از حیوان, تاریخ انتقال خون
+ نوشته شده در  شنبه 1392/06/23ساعت 15:22  توسط امیر  | 

برناه موبایل تفسیر تست های ازمایشگاهی

 

قبلا هم یه برنامه ای آزمایشگاهی برای گوشی های سیستم اندروید معرفی کرده بودیم که نتایج رفرنس تست های آزمایشگاهی را در اختیار شما قرار می داد. امروز در این پست یه برنامه کاربردی دیگر در این زمینه تحت عنوان mdezlabs را معرفی می کنیم. این برنامه علاوه بر نمایش تمامی تست های آزمایشگاهی اطلاعات خوبی در مورد انها و همچنین DDx (تشخیص افتراقی) در اختیار شما قرار می دهد.

دریافت برنامه


برچسب‌ها: برنامه تفسیر تست های آزمایشگاهی, برنامه اندروید تست های آزمایشگاهی, نرم افزار آزمایشگاهی, برنامه موبایل تست آزمایشگاهی
+ نوشته شده در  جمعه 1392/06/15ساعت 14:57  توسط امیر  | 

سلام دوستان عزیز. بالاخره نتایج ارشد امسال هم اعلام شد و برخی چهره ها شاد و برخی غمگین شدند. ولی در کل هر چی قسمت و مصلحت خدا بود رخ داد. خدا را شکر من هم با کمک خدا و دعای خانواده و دوستانم هماتولوژی تربیت مدرس قبول شدم و از این بابت خدا را خیلی شاکرم. از دوستانیکه ارشد شرکت کردن میخواهیم مثل دوره کاردانی اطلاعاتشون را در این زمینه با بچه های کارشناس به اشتراک بگذارند و به اونها هم کمک کنند. کسانی که قبول شدن در ادامه تحصیلشون ارزوی موفقت داریم و کسانی هم که امسال قسمت نبود ادامه تحصیل بدن امیدوارم این تجربه پلی برای آینده های بهتر باشد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه 1392/06/06ساعت 20:54  توسط امیر  | 

ربات خون گیر

 

حتما برای شما جالب خواهد بود زمانی که یک ربات وظیفه خونگیری و پیدا کردن رگ را انجام دهد. قبلا در مورد عینک رگ یاب و همچنین وسائل رگ یاب دیگر بحث کرده بودیم ولی این دفعه پا را فراتر گذاشته و محصولی از شرکت Start-Up برای شما معرفی می کنیم در زمینه خون گیری همه کاره هست.این ربات بر روی انسان ازمایش شده است و می تواند رگ را پیدا کند و خون گیری انجام دهد.  سیستم هسته ای ویژه ای که (تحت عنوان Veebot) در این ربات قرار داده شده است این قابلیت را به این ربات می دهد. برای انجام خودکار یافتن رگ دانشمندان بیولوژیست روشی را اختراع کرده اند که در این روش رگ های بازو به صورت برخط و دائم مانیتور و بررسی می شود و در 83% موارد رگ مناسب را برای خون گیری به درستی انتخاب می کند. مختراعان بر تلاش هستند تا قبل از مرحله تجاری  میزان دقت آن را به بالای 90% برساند. این  ربات می تواند هزینه های جاری ازمایشگاه یا بیمارستان را کاهش دهد و همچنین میزان خطر یا نیدل استیک شدن بچه های ازمایشگاهی را از بین ببرد. دستگاه خودکار خونگیری از روش های فراصوت، مادون قرمز و همچنین نمای کامپیوتری رگ مناسب را پیدا میکند. مادون قرمز و  آنالیز کامپیوتری برای یافتن رگ و فراصوت برای خون گیری است. تورنیکت این دستگاه هم مثل خودش خودکار است. کل مدت زمات خون گیری توسط این دستگاه در کل یک دقیقه خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به سایت این شرکت (اینجا) مراجعه کنید.

 

ربات خونگیر

 

 

ربات خونگیر

 


برچسب‌ها: automated venipuncture system, Veebot, خون گیری خودکار, دستگاه خون گیر, ربات خون گیری
+ نوشته شده در  سه شنبه 1392/05/29ساعت 17:22  توسط امیر  | 

تولد شش سالگی وبلاگ جامع علوم ازمایشگاهی

 

+ نوشته شده در  سه شنبه 1392/05/29ساعت 16:16  توسط امیر  | 

امروز در مورد روش خونگیری قدم  به قدم با شما خواهیم بود. نمونه خون یکی از مهمترین نمونه های آزمایشگاهی است که توسط آزمایشگاه، پرستار، پزشک و فرد متخصص دیگر در این زمینه تهیه می شود. از این نمونه برای تست های آزمایشگاهی استفاده می کنیم. در مطلب زیر به صورت حرفه ای نحوه خونگیری را به صورت تصویری بحث خواهیم کرد.

  • آماده شدن برای خون گیری

گام اول از هر افدامی باید بیمار خود را دقیق شناسایی کنید تا به اشتباه از کسی دیگر خون نگیریم. در صورت وجود مشکل خاص در بیمار از فرد سوال کنیم یا در صورتی که پرونده آن را اختیار داریم اطلاعات را آن کسب کنیم. الزامات تهیه خون گیری را تا حد ممکن اجرا کنیم. برای نمونه اگر تستی نیازی به ناشتایی دارد باید مریض مدت زمان مشخصی را ناشتا باشد.

خون گیری

 

گام دوم که امروزه در کشور ما ایران اصلا رعایت نمی شود معرفی خود و تستی است که توسط ما انجام می شود. این حق بیمار است که اطلاعاتی در مورد تست و روش نمونه گیری بداند و ما وظیفه داریم هر سوالی در این زمینه که مربوط به نحوه نمونه گیری و همچنین روش خون گیری است را به بیمار توضیح دهیم. تجربه خودم ثابت کرده است که این روش برای کسب اعتماد مریض خیلی کمک کننده خواهد بود.

خون گیری


برچسب‌ها: خونگیری خون گیری, نحوه خونگیری, تهیه نمونه خون, خون گرفتن
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه 1392/05/27ساعت 18:15  توسط امیر  | 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
مطالب قدیمی‌تر